31 ژانویه

چاقی در بروز یک سوم از سرطان ها نقش دارد

By 
(0 votes)

به گزارش ظفرمد به نقل از -ایرنا- دانشیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اضافه وزن و چاقی در ایجاد و بروز یک سوم از سرطان ها نقش دارد.

 

دکتر محسن نعمتی روز شنبه همزمان با هفته مبارزه با سرطان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق تحقیقات انجام شده چاقی و اضافه وزن در ایجاد سرطان هایی مانند پستان، کولون یا روده بزرگ، رحم، کلیه، پانکراس و کیسه صفرا نقش موثری دارد.
وی بیان کرد: بر پایه این تحقیقات احتمال بروز انواع سرطان ها در افراد چاق بین 20 تا 30 درصد بیشتر از سایر افراد است.
به گفته وی، با کمال تاسف هم اکنون چاقی و اضافه وزن یکی از معضلات گریبانگیر افراد جامعه اعم از استان خراسان رضوی و کشور است.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: اضافه وزن اختلال در نظام هورمونی بدن را موجب می شود و این موضوع در دراز مدت شرایط را برای تشکیل سلولها و توده های سرطانی فراهم می کند.
نعمتی خاطر نشان کرد: مصرف زیاد گوشت قرمز و فراوری شده، مصرف بالای چربی بویژه چربی های اشباع شده و نوشیدنی های خیلی داغ در ایجاد سرطان های مختلف نقش دارند.
وی کنترل وزن در حالت طبیعی در تمام دوران های زندگی اعم از جوانی، میانسالی و کهنسالی را یکی از راهکارهای مهم پیشگیری از چاقی و سرطان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه پیاده روی روزانه به مدت 30 دقیقه نقش مهمی در کنترل وزن دارد، افزود: افرادی که فعالیت فیزیکی ندارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به انواع سرطان ها قرار دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : استعمال سیگار و قلیان، ابتلا به بیماریهای ویروسی، عوامل ارثی و محیطی و در معرض مواد شیمیایی و سمی قرار داشتن از دیگر عوامل مستعد کننده سرطان ها شناخته شده اند.
9 تا 15 بهمن ماه هفته مبارزه با سرطان در کشور نامگذاری شده است.

Read 9348 times

عضو خبرنامه شوید

برای دریافت اخبار ما،ایمیلتان را وارد کنید

نگران نباشید، ما برایتان اسپم نخواهیم فرستاد