درمان ناموفق کرونا در بیماران دیابتی درصد بیشتر از سایرین

گردشگری سلامت
مطالعه آکسفورد کرونا را با افزایش میزان بیماری های روانی مرتبط می کند
نوامبر 13, 2020
گردشگری سلامت
ارتباط فشار خون و سال‌های از دست رفته عمر
نوامبر 15, 2020

درمان ناموفق کرونا در بیماران دیابتی درصد بیشتر از سایرین

دکتر باقر لاریجانی، رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن ۲۱ میلادی است، گفت: با هدف تاکید بر اهمیت دیابت و اطلاع‌رسانی و آموزش در مورد این بیماری، روز جهانی دیابت هرساله با محوریت مشخص روز ۱۴ نوامبر برابر با ۲۳ آبان ماه در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. لاریجانی افزود: در حال حاضر از هر ۱۰ نفر در جهان یک نفر به دیابت مبتلاست و تعداد بیماران دیابتی در جهان طبق برآورد فدراسیون بین المللی دیابت در سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر افزایش می‌یابد. طبق آخرین گزارشات شیوع دیابت در ایران ۱۰.۶ (در زنان ۱۱.۲% و در مردان ۹.۸%) می‌باشد و این بیماری علت دو درصد از کل مرگ ها در ایران در تمام سنین را به خود اختصاص می‌دهد.
وی با ارائه این آمار که دیابت باعث ۸.۷ درصد از کل هزینه های درمان کشور بوده است، افزود: متاسفانه بیماری دیابت بار سنگین تری در بانوان داشته به نحوی که شیوع آن در بین زنان ایرانی بالاتر گزارش شده است. لاریجانی ادامه داد: شیوع استانی دیابت و سایر عوامل خطر بیماری های غیرواگیر به تفکیک تمامی شهرستان ها و برای گروه های سنی و جنسی مختلف بر روی سامانه مصورسازی اطلاعات ویزیت قابل دسترسی است.
وی شعار امسال روز جهانی دیابت را که توسط فدراسیون بین الملی دیابت انتخاب شده است “دیابت: پرستاران تفاوت ایجاد می‌کنند” خواند و تصریح کرد: هدف از این نامگذاری تاکید بر نقش و جایگاه پرستاران در حمایت از بیماران دیابتی و کنترل و مراقبت دیابت است. نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر افزود: امسال در حالی روز جهانی دیابت را برگزار می‌کنیم که علاوه بر عوارض و مشکلات دیابت، پاندمی کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ جهان را فرا گرفته و هر روز شاهد مرگ و میر تعدادی از بیماران دیابتی به علت ابتلا به کووید-۱۹ هستیم.
وی با بیان اینکه افراد مبتلا به بیماری های مزمن همچون دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و فشارخون بالا در معرض خطر بیشتری از ابتلا به کووید-۱۹ و عوارض ناشی از آن هستند و تخت های بیشتری از بخش های مراقبت ویژه را نسبت به سایر افراد اشغال می‌کنند، افزود: در ایران میزان شکست درمان و مرگ و میر ناشی از کرونا در بیماران دیابتی ۱۷.۸% گزارش شده است در حالی که این میزان در افراد غیردیابتی ۷.۸% می‌باشد. این میزان مرگ در بیماران دیابتی علاوه بر مواردی است که هر سال به علت عوارض دیابت رخ می‌دهد. لاریجانی ادامه داد: با توجه به شرایط جدید و بروز بیماری کرونا نیازمند تغییراتی در استراتژی های پیشگیری و درمان دیابت در شرایط همه گیری کرونا هستیم از جمله اینکه جهت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات و برای جلوگیری از وقفه در ارائه مراقبت های دیابت لازم است برنامه های آموزشی برای پیشگیری و کنترل دیابت و همچنین ارائه خدمات درمانی تا حد امکان بصورت مجازی گسترش داده شود و دسترسی بیماران ارتقا پیدا کند.
وی در ادامه تصریح کرد: همچنین برای حفظ کیفیت زندگی بیماران و کاهش مراجعات جهت مراقبت دیابت و کنترل قند خون لازم است اپلیکیشن های تلفن همراه، کلینیک های مجازی دیابت، ویزیت های مجازی و تله مدیسین راه اندازی شود و توسعه یابد و ارائه خدمات به سمت خدمات مجازی بدون حضور فیزیکی هدایت شود. رییس شبکه ملی تحقیقات دیابت تصریح کرد: با رخداد پاندمی کووید-۱۹، بار بیماری دیابت به عللی همچون ترس از بیمار شدن در مراکز خدماتی درمانی و مراجعه کمتر بیماران، فشار اقتصادی ناشی از تعطیلی کسب و کارها و کمبود امکانات مراکز درمانی افزایش پیدا کرده است.
به علت افزایش بیماران دیابتی کنترل نشده احتمال ابتلا به انواع پیشرفته تر کووید-۱۹ بالا می‌رود و بار کلی این بیماری نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به همین جهت لازم است که قانون گذاران سلامت به دنبال راه حل های مناسب برای کنترل بار بیماری دیابت، پیشگیری و درمان افراد مبتلا به دیابت باشند تا از مرگ و میرهای مرتبط با بیماری کووید-۱۹ کاسته شود. رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم از تدوین دو راهنمای جدید شامل راهنمای کنترل و درمان دیابت در بیماری کووید-۱۹ و راهنمای درمان کرونا در بیماران دیابتی خبر داد و افزود: برنامه ریزی جهت تدوین این گایدلاین ها از اهم فعالیت های روز جهانی دیابت امسال می‌باشد که باید در اولویت و در دستور کار قرار گیرد. بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، لاریجانی افزود: وبینارهای متعددی در زمینه دیابت و کووید-۱۹ تاکنون در پژوهشگاه برگزار شده است و مقرر است دو وبینار علمی با موضوع نقش طب مکمل در مدیریت دیابت و وبینار فن آوری های پزشکی از راه دور در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری برگزار شود.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *