گردشگری سلامت
ایجاد سامانه جامع گردشگری سلامت ایران تا ۲ ماه آینده
می 22, 2021
گردشگری سلامت
ساخت واکسن آسم
می 24, 2021

چند بیماری عامل سرگیجه

دکتر مینا لی گفت: مایع گوش میانی، بلورهای جدا شده در گوش داخلی، بیماری منییر، نوریت دهلیزی و میگرن دهلیزی همه می‌توانند باعث سرگیجه شوند. درصورتیکه سرگیجه فرد از مایع گوش میانی باشد، احتمالا فرد در شنوایی مشکل پیدا می‌کند و ممکن است احساسی شبیه این داشته باشد که زیر آب است. به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی، ممکن است در گوشی که دچار عارضه شده درد یا فشار احساس شود. معمولا این مشکل پس از سرماخوردگی شروع می شود. پزشک برای تشخیص این عارضه می‌تواند لاله گوش را معاینه کند. در صورت وجود عفونت حاد، مصرف آنتی بیوتیک و اگر مزمن باشد داروهای ضد احتقان و بادکش توصیه می‌شود.
همچنین حملات کوتاه مدت سرگیجه ممکن است به علت سرگیجه موضعی پاروکسیسم (BPPV) باشد.
اگر سرگیجه هر بار چند ثانیه طول بکشد و اگر با چرخاندن سر یا حرکت کردن در رختخواب ایجاد شود به احتمال زیاد فرد به عارضه سرگیجه موضعی پاروکسیسم که در آن کریستال های کربنات کلسیم در مایع گوش داخلی جا به جا می‌شوند، دچار شده است. BPPV هنگامی رخ می‌دهد که کریستال های کربنات کلسیم که معمولاً در لابیرنت غشایی قرار دارند به یک یا چند کانال نیم دایره حرکت می‌کنند. در صورت ابتلا به این عارضه، روش درمانی موسوم به مانور Epley به کار گرفته می‌شود که در آن سر از یک طرف به طرف دیگر چرخانده می شود تا بلورهای گوش داخلی تنظیم شود.
مواردی از سرگیجه که در کارهای روزمره تداخل ایجاد می‌کند، ممکن است نشان دهنده بیماری منییر باشد. بیماری منییر با موارد مشخصی از سرگیجه چرخشی شناخته می‌شود که معمولا با حالت تهوع و استفراغ، صدای همهمه، احساس پری در گوش و کاهش شنوایی همراه است. درمان این عارضه نیز با رژیم کم نمک، کاهش مصرف کافئین و قرص های ادرار آور برای از بین بردن فشار گوش داخلی آغاز می‌شود. میگرن یک تشخیص همزمان با این عارضه است که مبتلایان به منییر باید در مدیریت بیماری به آن توجه کنند.
نوریت دهلیزی- التهاب عصب در گوش داخلی- بیماری دیگری است که می‌تواند باعث سرگیجه شود. نوریت دهلیزی موجب می شود که فرد به دلیل سرگیجه شدید، حالت تهوع و استفراغ امکان حرکت کردن نداشته باشد اما در عرض چند روز بهبود می‌یابد و این عارضه در عرض چند هفته از بین می‌رود. این بیماری بیشتر در نتیجه عفونت ویروسی است و بنابراین درمان آن، استراحت و گذشت زمان است.
به گفته این متخصص اگر سرگیجه از عارضه های ذکر شده نباشد و برای چند دقیقه تا چند روز طول بکشد اما بارها و بارها تکرار شود به احتمال زیاد از میگرن دهلیزی ناشی شده است. اولین اقدام شناسایی و حذف عوامل شایع میگرن مانند استرس، کم خوابی، ترکیبهای خوراکی همچون مواد نگهدارنده و کافئین است.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *