شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در مبتلایان کبد چرب غیرالکلی

گردشگری سلامت
تلاش برای ساخت واکسن تب حلزون دومین انگل ویرانگر جهان
جولای 7, 2020
گردشگری سلامت
بیماری‌های عفونی نوپدید و علت آنها
جولای 8, 2020

شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در مبتلایان کبد چرب غیرالکلی

بیماری کبد چرب غیرالکلی، شایع‌ترین بیماری مزمن کبد در بسیاری از مناطق جهان از جمله ایالات متحده است. عفونت هلیکوباکترپیلوری به عنوان یک ریسک فاکتور مهم در ایجاد زخم معده، ورم معده و بدخیمی شناخته شده است. محققان در پژوهشی شیوع هلیکوباکترپیلوری در بیماران کبد چرب غیرالکلی را بررسی کرده‌اند. در این پژوهش که توسط محمد صالحی و الهه بوعلی از دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی انجام شده، آمده است:«در این مطالعه توصیفی- مقطعی ابتدا ۴۰۳ بیمار مشکوک به کبد چرب غیرالکلی مراجعه‌کننده به کلینیک گوارش بیمارستان لقمان حکیم در شهر تهران که دارای ناراحتی گوارشی و چاقی شکمی بودند و نیاز به سونوگرافی داشتند، به روش نمونه‌گیری با مراجعه مستمر بیماران انتخاب شدند.»
بر اساس آن چه در این پژوهش آمده است، برای ۱۸۱ بیماری که طبق سونوگرافی انجام شده کبد چرب غیرالکلی داشته‌اند تست سرولوژی آنتی‌بادی ضدهلیکوباکترپیلوری درخواست شد و به آزمایشگاه بیمارستان لقمان حکیم فرستاده شد.
در این مقاله آمده است:« شیوع هلیکوباکترپیلوری در بین افرادی که از دخانیات استفاده نمی‌کردند ۶۲.۱ درصد، در بین افرادی که سیگار می‌کشیدند ۶۲.۵ درصد، در بین افرادی که قلیان مصرف می‌کردند ۷۲.۷ درصد و در میان افرادی که هم سیگار و هم قلیان مصرف می‌کردند ۶۶.۷ درصد بود. اگر چه شیوع هلیکوباکترپیلوری در بین افرادی که از دخانیات استفاده نمی‌کردند کمتر از سایر افراد بود، ولی از نظر آماری تفاوت آماری معنی‌داری در شیوع هلیکوباکترپیلوری برحسب وضعیت مصرف دخانیات بیماران مشاهده نشد.»

#گردشگری #سلامت #پزشک #پرشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *