گردشگری سلامت
درگیر شدن کبد عارضه جدید کرونا
سپتامبر 14, 2020
گردشگری سلامت
مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی
سپتامبر 15, 2020

تشخیص افسردگی از طریق نوسانات ضربان قلب

مطالعه کوچک و اثبات مفهوم مطمئناً نیاز به تأیید بیشتر دارد اما امیدوار کننده به یک نشانگر زیستی جدید اشاره دارد که می‌تواند به راحتی در سیستم های نظارت بر بیمار ادغام شود. گروه کوچکی از تحقیقات اخیر، یک رابطه قانع کننده بین افسردگی و تنوع ضربان قلب را شناسایی کرده است. البته، تعداد زیادی از عوامل بر ضربان قلب فرد تأثیر می‌گذارند، بنابراین خانه نشینی در این انجمن جدید به چالش کشیده است.
این مطالعه جدید به منظور بررسی ارتباط، با استخدام ۱۶ فرد مبتلا به اختلال افسردگی برای درمان (MDD) انجام شد. گروه کوچک با ۱۶ شاهد سالم مطابقت داشت و کل گروه در ابتدا به مدت چهار روز ردیابی می‌شدند، با یک دستگاه پوشیدنی کوچک به طور مداوم داده های ضربان قلب را ضبط می‌کرد. کارمن شیوک، محقق ارشد این پروژه، از دانشگاه گوته می‌گوید: ما دریافتیم که مبتلایان به افسردگی هم ضربان قلب پایه و هم نوسان ضربان قلب کمتری دارند. به طور متوسط دیدیم که بیماران افسرده ضربان قلب دارند که تقریباً ۱۰ تا ۱۵ ضربان در دقیقه بیشتر از گروه شاهد است.
با استفاده از تحقیقات اخیر که بر کیفیت ضد افسردگی بسیار چشمگیر کتامین تأکید می‌کند، پس از آن گروه تحت درمان با دارونما یا یک داروی کتامین قرار گرفتند. شیوک اظهار داشت که این امر به محققان اجازه می‌دهد تا بهبودی تقریباً فوری در علائم افسردگی را مشاهده کرده و این را با مشاهدات ضربان قلب مرتبط کنند. شیوک می‌گوید: پس از درمان، ما دوباره ضربان های قلب را اندازه گیری کردیم و دریافتیم که هم میزان ضربان قلب و هم نوسان ضربان قلب بیماران قبلاً افسرده، نزدیک تر به بیماران یافت شده در گروه کنترل بوده است.
قسمت آخر این مطالعه آزمایش یک سیستم طبقه بندی رایانه ای و کشف این موضوع بود که آیا افراد مبتلا به افسردگی فقط از طریق داده های ضربان قلب می‌توانند از افراد سالم کنترل شوند. داده های ضربان قلب موقت در شناسایی افراد افسرده موثرترین هستند. شیوک توضیح می‌دهد: به طور معمول ضربان قلب در روز بیشتر و در شب کمتر است. جالب توجه است، به نظر می‌رسد که کاهش ضربان قلب در طول شب در فرد افسرده مختل می‌شود. به نظر می‌رسد این راهی برای شناسایی بیمارانی است که در معرض خطر افسردگی هستند.
فقط با استفاده از سوابق داده های ضربان قلب، سیستم می‌تواند ۱۵ نفر از ۱۶ فرد کنترل و ۱۴ نفر از ۱۶ بیمار مبتلا به افسردگی را به درستی شناسایی کند. ضربان قلب بیشتر در حال استراحت نیز با بیماران افسرده ای که احتمال بیشتری دارد به درمان کتامین پاسخ مثبت دهند ارتباط دارد. این نشان می‌دهد که نشانگر زیستی ممکن است در طبقه بندی بیماران مبتلا به افسردگی که بیشترین سود را از درمان کتامین دارند، مفید باشد. شیوک نتیجه گیری می‌کند: به زبان ساده، مطالعه آزمایشی ما نشان می‌دهد که با اندازه گیری ضربان قلب شما به مدت ۲۴ ساعت، می‌توانیم با ۹۰ درصد دقت تشخیص دهیم که آیا فردی در حال حاضر افسرده است یا نه.
این تحقیق هنوز در مجله ای بررسی نشده یا منتشر نشده است و شیوک با تأکید بر اینکه این مطالعه مقدماتی است احتیاط می‌کند و نیاز به اعتبار بیشتری در جمعیت های مختلف بیمار دارد. با این حال، نتایج این کار جذاب است. در صورت تأیید، این نوع نشانگر زیستی که به راحتی از طریق بسیاری از دستگاه های پوشیدنی موجود قابل اندازه گیری است، می‌تواند در برنامه های نظارت بر سلامت گنجانده شود تا به عنوان نشانه “هشدار اولیه” افسردگی عمل کند. همچنین می‌توان از نشانگر زیستی برای نظارت بر اثربخشی یک درمان معین استفاده کرد و همچنین به تعیین اینکه کدام روشهای درمانی برای یک بیمار خاص بهتر است، کمک کرد.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *