ابتلا به پوکی استخوان بیشتر از سایر بیماری های غیرواگیر است

گردشگری سلامت
پاتولوژی چیست؟
اکتبر 21, 2020
گردشگری سلامت
نانوذرات کلسیم می‌تواند از مقاومت سرطان جلوگیری کند
اکتبر 25, 2020

ابتلا به پوکی استخوان بیشتر از سایر بیماری های غیرواگیر است

دکتر علیرضا دلاوری به مناسبت هفته پوکی استخوان در پیامی اعلام کرد: بیماری‌های غیر واگیر و مزمن، اصلی‌ترین عوامل مرگ و ناتوانی در دنیای امروز به شمار می‌روند. وی ادامه داد: بیماری پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیر واگیر در عصر حاضر است، در بین بیماری‌های مزمن، مرگ‌ومیر ناشی از بیماری استئوپروز به دلیل شکستگی‌های مکرر و هزینه‌های درمان و بستری، قابل‌توجه است.
دلاوری بیان داشت: با افزایش امید به زندگی و کنترل بیماری‌ها جمعیت مسن جامعه رو به فزونی خواهد رفت و پیش‌بینی‌شده تا سال ۲۰۵۰ جمعیت بالای ۶۵ سال در جهان به ۱.۵ میلیارد نفر خواهد رسید، بدیهی است در صورت بی توجهی، این امر می‌تواند منجر به افزایش بار بیماری و خطر شکستگی در سالمندان شود. وی بیان داشت: عوامل خطر بروز بیماری به دودسته غیرقابل‌کنترل شامل (افزایش سن، جنس، نژاد و سابقه فامیلی مثبت) و عوامل قابل‌کنترل (عدم رعایت تغذیه سالم، فعالیت فیزیکی و مصر ف سیگار) تقسیم می‌شوند. کمبود ویتامین دی از مهم‌ترین علل مرتبط با تغذیه نامناسب در ایران به شمار می‌رود.
دلاوری بیان داشت: تراکم استخوانی با افزایش سن در هر دو جنس شروع به کاهش می‌کند، اما در زنان بعد از یائسگی کاهش تراکم استخوان، تشدید می‌شود؛ به صورتی که شکستگی ناشی از پوکی استخوان از هر ۳ زن بالای ۵۰ سال یک زن را درگیر می‌کند. وی ادامه داد: مطالعات انجام‌شده در سال ۲۰۱۷ و برآورد نتایج حاصل از آن در سال ۲۰۱۸ در ایران حاکی از آن است ۴۹ درصد موارد شکستگی ناشی از استئوپروز در مردان بوده و ۴ هزار وو ۲۲۵ مورد مرگ با استئوپروز مرتبط بوده است. بار اقتصادی ناشی از این بیماری بالغ ‌بر ۳۱ میلیارد و ۹۴۹ میلیون ریال برآورد شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در مجموع خطر شکستگی‌های ناشی از استئوپروز در زنان ۵ برابر مردان است. با رسیدگی درست و به‌موقع می‌توان احتمال بروز شکستگی‌های ناحیه لگن را تا ۲۵درصد کاهش داد. وی گفت: با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام در پیشگیری از عوارض این بیماری بسیار حائز اهمیت است، شعار سال جاری همانند سال گذشته مهار پوکی استخوان با تشخیص به‌موقع است، امسال زمان برگزاری پویش از ۲۹ مهرماه تا ۶ آبان ماه است.
این هفته این فرصت را فراهم می‌آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و به خصوص زنان و مردان بالای ۵۰ سال، زنان در سنین باروری و بیماران استئوپروتیک، گام‌های مهمی برای ارتقای آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی به منظور پیشگیری از بروز بیماری، درمان مناسب و پیشگیری از بروز عوارض برداشته شود.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *