گردشگری سلامت
تشخیص عفونت زیر پانسمان هوشمند
می 26, 2021
گردشگری سلامت
گردشگری سلامت، زمین‌خورده کرونا
می 29, 2021

بازیابی نسبی بینایی با اپتوژنتیک

این آزمایش اولین کاربرد بالینی موفق این فناوری را نشان می دهد که به بیمار امکان می دهد اشیا را برای اولین بار شناسایی کند. برخی از سلول‌های بدن حاوی پروتئین‌هایی هستند که باعث حساسیت ویژه آنها در برابر نور می شود و دانشمندان با هدف قرار دادن این سلول‌ها می توانند از نور برای کنترل رفتار آنها استفاده کنند.
این کار شامل قرار دادن ژن در سلول‌های مرتب و منظم برای تجهیز آنها به این نوع حساسیت نوری است و با تحریک این سلول‌های اصلاح شده ، دانشمندان امیدوارند که درمان‌هایی را برای طیف وسیعی از افراد از فلج تا تسکین درد ایجاد کنند. از احتمالات امیدوار کننده تر این فناوری ، مقابله با شکل‌های پیشرونده از دست دادن بینایی ، مانند شبکیه پیگمنتوزا است که سلول‌های گیرنده نوری حساس به نور را به تدریج از بین می برد و در نهایت منجر به کوری می شود.
مدت هاست که استفاده از اپتوژنتیک برای کاشت پروتئین‌های حساس به نور در شبکیه چشم راهی برای رفع این وضع تلقی می شود و ما شاهد نتایج امیدوار کننده اولیه در آزمایشات روی موش ها و جوجه‌های جنینی هستیم. یک تیم بین المللی از محققان پیشگام ، تحقیقات خود را روی یک مرد پاریسی انجام دادند که ۴۰ سال پیش به بیماری شبکیه پیگمانتوزا مبتلا شده بود.
دانشمندان ژن‌هایی را که پروتئین حساس به نور به نام پروتئین channelrhodopsin ChrimsonR را کد می کنند ، در ضعیف ترین چشم بیمار تزریق کردند ، این پروتئین در جلبک های درخشان یافت میشود و هنگامی که تحت نور قرار می گیرد ، با تغییر شکل آن و تسهیل جریان یون‌ها به داخل و خارج ، پاسخ می دهد. این امر باعث شد که نورون‌های خاص در شبکیه چشم ضعیف تر ، پروتئین ChrimsonR را تولید و در نتیجه آنها را به سلول‌های جدید حساس به نور تبدیل کنند.
این تیم سلول‌های گانگلیونی را به دلیل نقشی که در جمع آوری سیگنال‌های نوری از سلول‌های گیرنده نوری و انتقال آنها به اعصاب بینایی مغز دارند ، هدف قرار داده و در آنجا به بینایی تبدیل می شوند. رویکرد اپتوژنتیک ثابت کرد که یک روش موثر برای رسیدگی به از دست دادن بینایی با کنار زدن سلول‌های گیرنده نوری شکسته است. در عوض سلول‌های گانگلیونی اصلاح شده با گرفتن مستقیم سیگنال‌های نور از اشیا کار کرده ، اما سیستم فقط با کمک برخی از سخت افزارهای خارجی قادر به عملکرد دلخواه خواهد بود.
همچنین از یک عینک مجهز به دوربین برای ضبط محیط و پالس های نور پرتوی مستقیماً بر روی شبکیه ، با آرایه جدیدی از سلول های حساس به نور ، استفاده شد. عینک ها این کار را به این شکل انجام دادند که تصویر را به یک طول موج نوری واحد در طیف عنبر امن تبدیل می کند و باعث تغییر شکل پروتئین های ChrimsonR ، باز شدن کانال های یونی و تشخیص و انتقال سیگنال های نوری به مغز می شود.
دانشمندان قبل از شروع آموزش بصری ، چهار ماه پس از تزریق منتظر ماندند تا پروتئین ها در بدن نگه داشته شوند. اما هفت ماه پس از شروع این آموزش ، بیمار با استفاده از بینایی خود توانست اشیا را پیدا ، شناسایی و حتی شمرد.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *