گردشگری سلامت، زمین‌خورده کرونا

گردشگری سلامت
بازیابی نسبی بینایی با اپتوژنتیک
می 27, 2021
گردشگری سلامت
برخی از باکتریهای روده عوارض جانبی داروی سرطان را کاهش می‌دهند
می 30, 2021

گردشگری سلامت، زمین‌خورده کرونا

خدمات رسانی در صنعت نوپای گردشگری سلامت با شیوع بیماری کرونا از ماههای پایانی سال ۹۸ تاکنون دچار دگرگونی شده و کاهشی دور از انتظار را تجربه کرده است. هم اکنون ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت در منطقه است و کشورهای همجوار مانند عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه، متقاضی استفاده از خدمات و امکانات ایران در این زمینه هستند. به گفته مسوولان این حوزه، کلانشهر مشهد بعد از تهران، بیشترین گردشگر سلامت کشور را به خود اختصاص داده است، بطوری که در سالهای گذشته گردشگران سلامت از ۵۵ ملیت مختلف در مشهد پذیرش شده‌اند که گردشگران عراقی بیشترین سهم را در این میان داشته اند.
گردشگری سلامت (health tourism) به گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و نیز پیشگیری تقسیم‌بندی می‌شود و در رشد اقتصاد سلامت نقش مهمی دارد. به گفته کارشناسان، گردشگری سلامت اکنون دوران عزلت خود را سپری می کند و کرونا تیر خلاص را به گردشگری سلامت شلیک کرده است چرا که گردشگری یکی از حوزه هایی بود که بیشترین آسیب را از کرونا دید. مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از کاهش ۵۰ تا ۹۵ درصدی تعداد گردشگران سلامت در دوران کرونا خبر می دهند، که البته به گفته آنان این صنعت در ماههای اخیر و با باز شدن مرزها و اخذ مجوزهای مربوطه، با ورود این نوع گردشگران، جان گرفته است.
سرپرست مدیریت گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از کاهش قابل توجه آمار گردشگران سلامت در ایام بحران کرونا خبر داد و گفت: با توجه به بسته بودن مرزها، آمار گردشگران سلامت مشهد بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است. داود خوش شکن افزود: قبل از شیوع ویروس کرونا میزان ورود گردشگران سلامت به مشهد، که در مراکز دانشگاهی و دولتی زیر پوشش قرار گرفته اند، ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر بود که این عدد در سال ۹۹ نصف شده و به ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر رسید.
وی گفت: در سال ۹۸ و پیش از کرونا، دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۱۹۸ میلیارد تومان از طریق گردشگری سلامت کسب درآمد کرده بود. وی افزود: این آمار جدا از گردشگران سلامتی است که در مراکز خصوصی و مطب های پزشکی، به ویژه در حوزه زیبایی زیر درمان قرار می گیرند. خوش شکن بیان کرد: در طول ۱۵ ماه کرونایی، بیش از هزار میلیارد تومان کاهش درآمد در حوزه گردشگری سلامت ثبت شده است. وی ادامه داد: گردشگری سلامت یکی از شاخه‌های پول‌ساز حوزه گردشگری بوده و در کشور ما به لحاظ شرایط پزشکی بسیار خوب، منابع انسانی بسیار قوی و هزینه بسیار پایین کالای سلامت، با استقبال بیمارانی از کشورهای همسایه و حتی غیرهمسایه همراه بوده است.
به گفته وی، این گردشگران ضمن استفاده از فضای زیارتی و گردشگری، اقدامات تشخیصی و درمانی خود را هم انجام می‌دهند.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *