تشخیص کم خونی با فناوری جدید

گردشگری سلامت
استفاده از داروهای ضد افسردگی برای زنان باردار ایمن می‌باشد
جولای 2, 2021
گردشگری سلامت
خاصیت های گیلاس برای سلامت بدن و زیبایی پوست و مو
جولای 18, 2021

تشخیص کم خونی با فناوری جدید

گروهی از محققان آمریکایی برای تشخیص علائم کم خونی از زیر چشم، یک فناوری تشخیص پیشرفته توسعه داده‌اند. گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند می‌توان تنها با داشتن یک عکس از پلک داخلی که توسط تلفن همراه هوشمند ثبت شده است، برای غربالگری کم خونی افراد استفاده کرد. محققان بیمارستان رود آیلند برای تجزیه و تحلیل تصاویر داخل پلک‌های زیرین افراد که با نام “ملتحمه پلکی” (palpebral conjunctiva) شناخته می‌شود و در موارد کم خونی کم رنگ‌تر به نظر می‌رسد، یک مدل مجهز به هوش مصنوعی (AI) ایجاد کردند.
این فناوری می‌تواند کاری کند که افراد برای تشخیص کم خونی به جای انجام آزمایش خون تنها با گرفتن یک عکس از این موضوع مطلع شوند. کم خونی معمولاً به دلیل فقر آهن در بدن ایجاد می‌شود و با کمبود تعداد یا کیفیت گلبول‌های قرمز در بدن مرتبط است. گلبول‌های قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را حمل می‌کنند و بدون هموگلوبین و اکسیژن کافی، رنگ پوست افراد متفاوت (رنگ پریده) به نظر می‌رسد. این بیماری تقریباً ۵.۶ درصد آمریکایی‌ها و بیش از ۲۵ درصد جمعیت جهانی را تحت تأثیر قرار داده است.
در یک مطالعه جدید که به رهبری دکتر “سلیم سانر” ( Selim Suner) از دانشگاه براون و محققان بیمارستان رود آیلند در ایالات متحده انجام شد، محققان از روشی راحتتر برای تشخیص این موضوع خبر دادند. دکتر “سانر” و دیگر محققان طی مطالعه گفتند: کم خونی که با عنوان غلظت هموگلوبین پایین نیز تعریف می‌شود، تأثیر بسزایی بر سلامت جمعیت جهان دارد. ما می‌توانیم از یک دستگاه همه‌گیر مانند تلفن هوشمند برای پیش بینی میزان غلظت هموگلوبین و غربالگری کم خونی استفاده کنیم. کارشناسان می‌گویند این بیماری یک عامل خطرناک در مرگ و میر افراد به‌ویژه در جمعیت‌های آسیب پذیر مانند کودکان، سالخوردگان و بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص به شمار می‌رود. جامعه جهانی نیاز به ابزارهای مراقبت ارزان، در دسترس و غیرتهاجمی برای غربالگری و تشخیص این بیماری دارد. مطالعات قبلی نشان داده است که شکاف پلکی در هنگام کم خونی کم رنگ‌تر به نظر می‌رسد و این مورد شاخص دقیق‌تری نسبت به تشخیص آن از کف دست یا صفحه ناخن فرد است.
با در نظر گرفتن این موضوع، محققان تصاویر بسیاری از ملتحمه پلکی ۱۴۲ بیمار (با درجه مختلف هموگلوبین) را توسط تلفن هوشمند ثبت کردند. آنها در هر عکس یک منطقه کوچک از ملتحمه را بزرگنمایی کرده و یک الگوریتم جدید برای افزایش وضوح رنگ ایجاد کردند. سپس یک مدل پیش‌بینی ایجاد کردند که رنگ ملتحمه را در مقایسه با پوست اطراف آن و سفیدی چشم با سطح هموگلوبین مرتبط می‌کند. محققان دریافتند این مدل ۷۲ درصد در تشخیص کم خونی دقیق بود. نتایج نشان می‌دهد که می‌توان از یک برنامه گوشی هوشمند برای غربالگری کم خونی در پزشکی از راه دور که آزمایش خون در دسترس نیست، استفاده کرد.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگریسلامت #توریست #چشمپزشک #پرستار #بینالملل #ویروس #درمان #گردشگریپزشکی #توریست #توریستسلامت #توریسم #توریسمسلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health
mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *