ساخت۱۲۰۰دستگاه ونتیلاتور ظرف۴۵روز

گردشگری سلامت
خوراکی های مفید برای سلامت ریه و سیستم تنفسی
ژوئن 15, 2020
گردشگری سلامت
رژیم غذایی تعیین جنسیت عامل عقب ماندگی نوزادان
ژوئن 16, 2020

ساخت۱۲۰۰دستگاه ونتیلاتور ظرف۴۵روز

دکتر احمد بهفر مقدم، مجری طرح، با بیان این که دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور را می‌توان یکی از مهمترین دستگاه‌های مورد نیاز برای مقابله با کرونا دانست، گفت: شرکت ما به مدت ۱۰ سال است که تولید می‌کند و پس از مواجهه با شیوع ویروس کرونا در کشور، ظرفیت تولید را ۶ برابر کردیم، به گونه‌ای که در موج اول شیوع این ویروس ۱۲۰۰ دستگاه نصب‌شده در مراکز درمانی داریم.
این محقق با بیان اینکه نیاز سالانه بخش دولتی از این دستگاه ۱۵۰۰ تا ۲ هزار دستگاه بوده است، یادآور شد: با شروع این اپیدمی نیاز سالانه ۲ هزار دستگاه، به نیاز ۱۲ هزار دستگاه تبدیل شد که در مدت ۴۵ روز تا ۲ ماه تحویل داده می‌شد. البته این نیاز پایدار نیست و با کاهش این اپیدمی این نیاز کاهش می‌یابد و می‌تواند اقدام به صادرات این محصول کرد.
وی با بیان اینکه در مجموع تاکنون بیش از پنج هزار دستگاه نصب شده در کشور داریم، اظهار کرد: ۱۲۰۰ مورد از دستگاه‌های نصب شده همزمان با شیوع کرونا بوده است و این دستگاه‌ها در چهار مدل ساخته شده و یکی از مدل‌ها متناسب با کرونا است و سایر مدل‌ها کاربردهای دیگری دارند. بهفر مقدم با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط موجود در دنیا هیچ شرکتی صادرات دستگاه ونتیلاتور ندارد، خاطر نشان کرد: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده این دستگاه در کشور نبودند، کشور در شرایط شیوع کرونا ویروس با بحران جدی مواجه می‌شد؛ بحرانی که باعث شد در اروپا در برخی از اوقات دو تا ۳ بیمار را به یک دستگاه تنفس مصنوعی وصل کنند و برخی از کشورها مانند آمریکا از شرکت‌های تولیدکننده تقاضای تولید دستگاه‌های خانگی ونتیلاتور را داشتند.
وی با بیان اینکه ونتیلاتورهای خانگی یک دهم توانمندی‌های دستگاه کامل تنفس مصنوعی را ندارند، خاطر نشان کرد: ما توانستیم نیاز کشور به این دستگاه را پاسخ دهیم و در این شرایط به صورت روزانه این دستگاه را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه می‌دادیم. مجری طرح با بیان اینکه نیازهای کشور به این دستگاه در موج اول اپیدمی کرونا ویروس مرتفع شده است، خاطر نشان کرد: برنامه‌های صادراتی ما در اولویت کاری است.
مجری طرح نیاز کشور به این دستگاه را دو هزار دستگاه دانست که هزار دستگاه از این تعداد، فوریت و ضرورت زیادی در کشور بوده است و یادآور شد: تاکنون هزار دستگاه به وزارت بهداشت تحویل داده نشده است؛ ولی آنچه که وظیفه این شرکت دانش‌بنیان بود، تحویل داده شد و منتظر هستیم که وزارت بهداشت تکلیف ما را برای صادرات این محصول روشن کند. وی با بیان اینکه در حال حاضر به صورت محدود و غیر عملیاتی اعلام شده که می‌توانیم ۵۰ درصد از میزان تولید را صادر کنیم، اضافه کرد: این اعلام در حالی است که خط‌کشی برای اندازه‌گیری آن وجود ندارد؛ چرا که دستگاه ونتیلاتور وسیله مصرف روزانه نیست، بلکه بر اساس سفارش مشتریان ساخته می‌شود؛ از این رو لازم است وضعیت صادرات چنین محصولاتی شفاف‌تر شود و وزارت بهداشت تعداد مورد نیاز خود را در این زمینه اعلام کند.
بهفر مقدم، ظرفیت تولید این شرکت دانش‌بنیان را ماهی هزار دستگاه ونتیلاتور عنوان کرد و گفت: این میزان ظرفیت مشروط بر آن است که سفارش‌های این دستگاه را دریافت کرده باشیم. ساختن و انبار کردن دستگاه‌ها، راه اصولی تولید این دستگاه نیست. وی تولید و انبار کردن این تجهیزات را موجب از بین رفتن رقابت و بالا رفتن هزینه‌های تمام شده محصول دانست و ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا چند هزار سفارش برای خرید این دستگاه از خارج کشور برای ما ارسال شده است و همه این درخواست‌ها را رد کردیم؛ ولی در قبل از شیوع این ویروس موفق به صادرات این تجهیز پزشکی شدیم.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پرشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *