تولید پانسمان نانو با قابلیت قطع خونریزی در کشور

گردشگری سلامت
روش جدید برای تحلیل داده‌های اف‌ام‌آرآی
جولای 1, 2020
گردشگری سلامت
تولید هیدروژل برای غضروف زانوهای آسیب دیده
جولای 2, 2020

تولید پانسمان نانو با قابلیت قطع خونریزی در کشور

زیست بوم فناوری و نوآوری در کشورمان اکنون راه خود را یافته است. هر روز خبری خوش از فناوران فعال در آن به گوش می‌رسد. آن هم در حوزه‌های گوناگون علم و فناوری. تولید پانسمان‌های نوین با قابلیت‌های خاص برای نخستین بار یکی از این اخبار خوب است. محصولات بند آورنده خونریزی به عنوان یکی از ملزومات پزشکی پر مصرف، بازار منحصر به فردی را در ایران به خود اختصاص داده‌اند و بسیاری از شرکت تجاری خارجی این بازار را هدف قرار دادند.
این در حالی است که تنها تعداد محدودی از تولید کنندگان داخلی در این حوزه فعالیت دارند. به تازگی یک تیم نوپا موفق به تولید پانسمان‌های نوین (پانسمان نانوهم) در حوزه تجهیزات پزشکی شده است. طیبه ظهرابی مدیر این تیم نوپا گفت: پانسمان نانو محصولی با قابلیت قطع خونریزی است. در این پانسمان برای نخستین بار از نانوفایبرهای پپتیدی با قابلیت قطع موثر خونریزی، استفاده شده است. این موضوع باعث شد تا محصولی باقابلیت هموستازی (قطع خونریزی) و زیست سازگاری بسیار مناسبی را تولید شود.
ظهرابی به فناوری‌های استفاده شده در این طرح اشاره کرد و افزود: در ساخت این محصول از زیست فناوری و فناوری نانو استفاده شده است. در حقیقت طراحی ماده اصلی پانسمان که یک قطعه پپتیدی است، با استفاده دانش زیست فناوری انجام شده است و از فناوری نانو نیز برای ساخت نانوفایبرهایی از پپتید طراحی شده، استفاده شد. وی ادامه داد: این محصول به عنوان هموستاز (قطع خونریزی) توسط جراحان و متخصصان ارتوپدی کاربرد دارد. همچنین می‌تواند توسط پزشکان و پرسنل مستقر در مراکز فوریت­های پزشکی، اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز دولتی مانند هلال احمر، نیروهای مسلح و عموم مردم (در قالب یک جز مهم جعبه کمک‌های اولیه) مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته وی، با توجه به قیمت بسیار بالای محصولات هموستاز با کیفیت، با وجود نیازی شدیدی که در مراکز فوریت پزشکی وجود دارد اما در عمل این محصولات در دسترس این دسته از مشتریان قرار نمی‌گیرند به طوریکه در مراکز فوریت پزشکی اغلب از محصولاتی مانند گاز، باند و ایجاد فشار در محل زخم برای قطع خونریزی استفاده می شود که این روش‌ها به خوبی محصولات هموستاز در کنترل خونریزی‌های شدید مانند قطع عضو در تصادفات جاده‌ای کارآمد نیستند.
ظهرابی همچنین بیان کرد: با توجه به نیاز این دسته از مشتریان «بانداژ نانوهم» با قابلیت قطع خونریزی موثر برای نخستین بار در کشور و در دنیا طراحی و ساخته شد. به طوریکه محصول ما به صورت یک بانداژ با ضخامت ماکرومتری (با حداقل فشار وارده به محل زخم)، می‌تواند در کنترل خونریزی‌های شدید کمک مؤثری به تکنسین‌های فوریت پزشکی داشته باشد. این در حالی است که با توجه به تولید محصول در داخل کشور، این محصول با قیمت بسیار مناسبی در دسترس مراکز اورژانس کشور و سایر مراکز فوریت پزشکی، می‌تواند قرار گیرد.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پرشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *