سطح پایین ویتامین دی احتمال مرگ بر اثر کرونا را افزایش میدهد

گردشگری سلامت
نقش بیمارستان‌های بزرگ در گردشگری پزشکی
سپتامبر 26, 2020
گردشگری سلامت
میکروربات هایی که اتصال میان سلول های عصبی را برقرار می‌کنند
سپتامبر 27, 2020

سطح پایین ویتامین دی احتمال مرگ بر اثر کرونا را افزایش میدهد

نویسنده این مطالعه دکتر مایکل هولیک گفت: دریافت مایعات ویتامین D در نتیجه ممکن است عوارض را کاهش دهد، از جمله طوفان سیتوکین [انتشار پروتئین های خیلی سریع در خون] و در نهایت مرگ ناشی از کرونا. وی استاد پزشکی ، فیزیولوژی ، بیوفیزیک و پزشکی مولکولی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون است. ویتامین D (ویتامین آفتاب) نامیده می‌شود، زیرا در اثر تماس با نور خورشید به طور طبیعی توسط پوست تولید می‌شود. اما همچنین می‌توان از طریق برخی غذاها و مکمل ها منبع آن را تهیه کرد.
دکتر لن هوروویتز، متخصص ریه و متخصص داخلی، از بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک، گفت: چندین مطالعه نشان داده است که بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D نتیجه بدتری در زمان ابتلا به کرونا دارند. این تعجب آور نیست زیرا به نظر می‌رسد که این ویتامین تأثیر مفیدی بر روی سیستم ایمنی بدن و ترمیم زخم دارد. در مطالعه جدید، هولیک و همکارانش میزان ویتامین D را در نمونه های خون ۲۳۵ بیمار کرونایی بستری در بیمارستان ارزیابی کردند. همچنین نمونه های خون از نظر یک مارکر التهابی به نام پروتئین واکنش پذیر C و تعداد لنفوسیت ها، نوعی سلول ایمنی که به مبارزه با عفونت کمک می‌کند، بررسی شدند.
این مطالعه نمی‌تواند علت و معلول را ثابت کند. اما بیمارانی که ویتامین D کافی داشتند (حداقل ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر) به طور قابل توجهی خطر کمتری برای عوارض جدی ناشی از کرونا، از جمله از دست دادن هوشیاری، سطح اکسیژن خون و یا مرگ داشتند. به گفته این تیم، در میان بیماران بالاتر از ۴۰ سال، کسانی که ویتامین D کافی داشتند نیز ۵۱.۵٪ کمتر در مقایسه با بیمارانی که ویتامین کم و یا ناکافی داشتند، در اثر کرونا مردند.
این مطالعه در تاریخ ۲۵ سپتامبر در مجله PLOS ONE منتشر شد. یک مطالعه قدیمی تر توسط هولیک نشان داد که مقدار کافی ویتامین D همچنین ممکن است خطر ابتلا به ویروس کرونا را تا ۵۴٪ کاهش دهد. به گفته هولیک، همراه با کمک به کاهش خطرات مرتبط با ویروس کرونا، وجود ویتامین D کافی در برابر ویروس های دیگر که باعث بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله آنفولانزا می‌شوند، همین کار را می‌کند.
وی در یک خبرنامه دانشگاه گفت: نگرانی زیادی وجود دارد که ترکیبی از عفونت آنفلوانزا و عفونت ویروسی کرونا می‌تواند باعث افزایش قابل توجه بستری در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از عوارض ناشی از این عفونت های ویروسی شود. هولیک گفت: در کل، ویتامین D می‌تواند یک روش ساده و مقرون به صرفه برای مبارزه با ویروس کرونا ارائه دهد (با تجویز پزشک). از آنجا که کمبود این ویتامین در کودکان و بزرگسالان در ایالات متحده و سراسر جهان به ویژه در ماه های زمستان بسیار گسترده است، استفاده از مکمل ویتامین D برای همه احتیاط است که خطر آلودگی و عوارض ناشی از کرونا را کاهش دهد.
اما هوروویتز خاطرنشان کرد که تهیه ویتامین D ممکن است در سال جاری کمی سخت تر باشد. هوروویتس گفت: من سالهاست که سطح آن را در همه بیماران آزمایش می‌کنم و از آنجا که افراد در خانه و قرنطینه بوده اند، به ویژه سطح پایینی را یافته ام. این دوز معمولاً چند هزار واحد بین المللی در روز است و می‌توان با آزمایش خون به طور معمول آزمایش کرد.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *