گردشگری سلامت
کشف تأثیر هورمون گرسنگی بر عملکرد حافظه
اکتبر 19, 2020
گردشگری سلامت
پاتولوژی چیست؟
اکتبر 21, 2020

شناسایی فرایند تشدید کننده بیماری ام اس

در این تحقیقات که روی مدل‌های حیوانی انجام گرفت، مشخص شد شدت بیماری ام اس با توانایی سلول‌های ایمنی سیستم مرکزی اعصاب موسم به میکروگلیا، در تجزیه باقیمانده سلول‌های آسیب‌دیده از جمله میلین، رابطه مستقیم دارد. میلین یک ترکیب غنی از چربی است که در اطراف آکسون برخی از سلول‌های عصبی تشکیل شده و به عنوان عایق الکتریکی عمل می‌کند. فرایندی که در آن سلول‌ها تجزیه شده و پروتئین‌ها و سایر اجزای ساختاری آن‌ها بازیافت می‌شود، اتوفاژی نام دارد. محققان دریافتند با حذف یک ژن اتوفاژی موسوم بهAtg7، این فرایند متوقف می‌شود. این اقدام موجب کاهش توانایی میکروگلیاها در پاکسازی ضایعات سلولی حاصل از التهاب شده و در نتیجه این ضایعات در طول زمان در سیستم اعصاب مرکزی تجمع می‌کنند و موجب پیشرفت بیماری ام اس می‌شوند.
همچنین در این تحقیقات مشخص شد سلول‌های میکروگلیا در موش‌های مسن شباهت زیادی به سلول‌های میکروگلیای فاقد ژن Atg7‌ در موش‌های جوان دارند. این نتیجه از آن جهت دارای اهمیت است که افزایش سن یک فاکتور مهم خطر در مرحله پیش‌رونده ام اس محسوب می‌شود. علاوه بر این محققان نشان دادند نوعی قند گیاهی به دست آمده از قارچ موسوم به تریهالوز می‌تواند فرایند تجزیه باقیمانده میلین را بازیابی کرده و در نتیجه پیشرفت بیماری ام اس را متوقف کند و موجب بهبود بیماران شود. محققان امیدوارند با بهینه سازی این فرایند بتوانند عوارض ناشی از کهولت سن را در بیماری‌های التهابی سیستم عصبی درمان کنند.
مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی‌ (CNS ) می‌دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد؛ ولی در بیماری‌های خود ایمنی، به اشتباه بافت‌های نرمال از بین می‌روند. در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی به میلین حمله می‌کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول‌های عصبی گفته می‌شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می‌شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.

#گردشگری #سلامت #پزشک #پزشکی #دندانپزشک #دکتر #گردشگری_سلامت #توریست #چشم_پزشک #پرستار #بین_الملل #ویروس #درمان #گردشگری_پزشکی #توریست #توریست_سلامت #توریسم #توریسم_سلامت #دکتر #کرونا #کوید_19 #بهداشت #Tourism #health_tourism #medical_tourism #Medical #doctor #coronavirus #Covid_19 #Health

mjs
mjs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *